Sprzedając samochód powinniśmy pomyśleć o sporządzeniu odpowiedniej umowy. Każda umowa według Kodeksu cywilnego powinna zawierać niezbędne elementy, zgodne z jej celem i charakterem.
Istotą umowy sprzedaży samochodu jest zobowiązanie sprzedawcy do przeniesienia własności i wydania pojazdu kupującemu, w zamian za co, kupujący zobowiązuje się uiścić za samochód ustaloną w umowie cenę sprzedaży. Stronami umowy mogą być osoby fizyczne, jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej (np. spółka jawna) i osoby prawne (np. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością). Ważne jest dokładne ich oznaczenie, tak by była możliwa ich identyfikacja.
Kodeks cywilny nie reguluje formy, w jakiej umowa sprzedaży samochodu powinna zostać zawarta. Umowa sprzedaży będzie ważna nawet zawarta ustanie. Warto jednak zachować formę pisemną w celach dowodowych, a także by okazać ją w wydziale komunikacji czy też urzędzie skarbowym.
Im więcej precyzyjnych informacji zawiera umowa, tym bardziej chronione są strony. Umowa sprzedaży samochodu powinna zawierać przede wszystkim:
datę i miejsce zawarcia umowy - data jest istotna, ponieważ wpływa na termin rejestracji samochodu, a także ma związek z jego ubezpieczeniem,
strony umowy - dokładne dane identyfikacyjne sprzedającego oraz kupującego,
precyzyjny opis przedmiotu transakcji,
cenę sprzedaży samochodu,
oświadczenia stron dotyczące stanu technicznego pojazdu,
informację o tym, kiedy samochód zostanie przekazany kupującemu,
ewentualne ustalenia dotyczące rękojmi za wady,
określenie, która ze stron ponosi koszty związane z zawarciem umowy,
podpisy obu stron.
Przenosząc własność samochodu, wraz z kluczami do pojazdu sprzedający powinien wydać kupującemu dokumenty takie jak:
dowód rejestracyjny,
kartę pojazdu,
dowód zawarcia obowiązkowego ubezpieczenia OC oraz potwierdzenie jego zapłaty.
Ponadto jeżeli samochód został sprowadzony z zagranicy, kupującemu należy przekazać potwierdzenie uiszczenia wszelkich obowiązkowych opłat.
Wrocław, 07.03.2020 r.